Dom na stoku
Lokalizacja
Działka znajduje się na podhalu wśród wiejskiej zabudowy.
Nachylenie stoku wynosi 25% w kierunku południowo-zachodnim.
Dojazd od strony zachodniej.
Założenia i preferencje inwestora.
Dom dla rodziców z dwójką dzieci.
Otwarta przestrzeń strefy dziennej, dużo światła, zieleń wewnątrz budynku, dom
energooszczędny, nowoczesne rozwiązania technologiczne, nowoczesne instalacje pod
warunkiem szybkiego zwrotu zainwestowanych w nie pieniędzy w postaci oszczędności w opłatach za energię.
Program: otwarta strefa dzienna (salon, kuchnia, jadalnia), kuchnia częściowo zasłonięta,spiżarnia, piwnica na wino, pokój do pracy / biblioteka, strefa nocna (sypialnia + Łazienka), pokoje dla dzieci + łazienka, pokój gościnny, pomieszczenia techniczne, garaż 2 stanowiskowy + zaplecze na sprzęt ogrodowy i sportowy.
Zaprojektowałem pierwszą kondygnację mieszkalną (parter) wkopaną w południowo-zachodni stok, w ten sposób, że ściana południowa i zachodnia mają pełną wysokość nad terenem i są mocno przeszklone, natomiast ściana północna i wschodnia mają naturalny zasyp wynikający z ukształtowania stoku. Poddasze jest o znacznie mniejszej powierzchni niż parter.
Garaż zaprojektowałem jako osobny budynek, podziemny, położony poniżej domu. Płaski dach garażu jest tarasem zielonym przed domem. Ograniczyłem w ten sposób wysokość domu.
Parter jest w pełni użytkowy i mocno powiązany z poziomem terenu. Wielkość bryły poddasza została zmniejszona dzięki przeniesieniu na parter większości zaplanowanych funkcji. Mniejsza powierzchnia poddasza niż parteru pozwoliła również na stworzenie na poziomie poddasza tarasów użytkowych, które również są na poziomie przyległego terenu od strony wschodniej.
Potencjalne zagrożenia w naszym klimacie to przeciekanie zasypanych ścian i tarasów na dachach płaskich. Zastosowano beton wodoszczelny B30 W8. Jest on około 15% droższy, ale za to jeśli jest prawidłowo zawibrowany w czasie betonowania gwarantuje, że woda nie wniknie głębiej niż na kilka milimetrów. Jeśli beton zabezpieczymy przed przemarzaniem jest on bardzo trwały. Dodatkowo zastosowano izolacje.
Na tarasach zastosowano tzw. odwrócony układ warstw.
Nazwa „odwrócony” wynika z przeciwieństwa do układu tradycyjnego, w którym od góry jest izolacja przeciwwodna, a pod występuje izolacja termiczna, która pozostaje sucha co sprzyja wypełnianiu zadanej jej funkcji. Wadą rozwiązania tradycyjnego jest jego awaryjność. Górna warstwa izolacji przeciwwodnej narażana jest latem na przegrzewanie, zimą na przemarzanie co po pewnej ilości cykli często powoduje przecieki.
W układzie odwróconym izolacja termiczna (tzw. XPS) znajduje na górze, jest nienasiąkliwa, odporna na destrukcję chemiczną i biologiczną, w czasie deszczu pozostaje mokra, w ciepłe dni wysycha. Poniżej jest przepona wodoszczelna, ochroniona termicznie pracuje w miarę stałej temperaturze co daje jej znacznie większą bezawaryjność, nie pęka.
W projekcie położyłem nacisk na przestrzeń, światło i zieleń. Zaprojektowałem dwa aneksy z dużą zielenią wewnątrz budynku. Strona południowa i zachodnia parteru jest w większości przeszklona. Latem okna południowe będą osłonięte żaluzjami zewnętrznymi, które dają cień przy równoczesnej możliwości patrzenia przez nie. Od wschodu pomimo zasypania ściany na poziomie parteru występuje mocne doświetlenie ponieważ pokój dzienny jest w części 2-kondygnacyjny.
Konstrukcję budynku zaprojektowałem tak aby ściany wewnętrzne miały funkcję działową a nie nośną, co daje wolny plan w razie konieczności zmian w przyszłości.
Nad poddaszem zaprojektowano strop żelbetowy, co przekłada się na swobodne kształtowanie jego przestrzeni, stabilność klimatu tj. temperatury i wilgotności (płyta żelbetowa jest swoistym radiatorem buforującym nagłe zmiany wynikające z promieniowania słońca przez okna lub wychłodzenia przy wietrzeniu), zwiększoną odporność ogniową i izolacyjność akustyczną. W ten sposób poddasze staje się kondygnacją nie ustępującą walorami użytkowymi w stosunku do parteru. Sposób zaprojektowania konstrukcji ścian umożliwia w miarę możliwości pełną ciągłość izolacji termicznej, minimalizując straty energii przez mostki cieplne. Wsporniki żelbetowe są zaprojektowane na bazie łączników z przekładką termiczną.
Dom wyposażony w nowoczesne instalacje m. in.: rekuperacja czyli odzysk ciepła z powietrza wentylowanego, kominek z płaszczem wodnym, odkurzacz centralny, awaryjne zasilanie (w górach występują czasem przerwy w dostawie prądu).